פמיניזם מזווית אישית- שנה של שינוי.

feminism

כותבות: ליאור פיין ומארון מעלוף

בתחילת השנה הצטרפנו לקליניקה לפמיניזם משפטי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. במסגרת הקליניקה, שובצנו לפרויקט הבלוג הפמיניסטי הרב-תרבותי- דונס. הבלוג, מנה קבוצה של 4 נשים מזהויות שונות, רקעים שונים וקשת רחבה של דעות דתיות ופוליטיות. כשנכסנו לצוות  (סטודנט וסטודנטית) שמנו לעצמינו מטרה לטפל בכל הנושאים המשפטיים הכרוכים בבלוג מעצם היותנו סטודנטים/סטודנטיות למשפטים (תקנון, כתבות בנושאים משפטיים, ייעוץ משפטי וכדומה).

בתחילת השנה, היו לנו הרבה ספקות וחששות בנוגע לתפקידנו כסטודנטיות/ים למשפטים והכוח של הבלוג לשנות את תודעת הציבור. חששנו שלא נוכל להפיק את המיטב מההשכלה שאותה רכשנו ועדיין רוכשים בפקולטה למשפטים כדי לקדם את הבלוג ואת הנושאים הפמיניסטים שמצויים בו.  על כן, בתחילה עסקנו בפאן המשפטי של הבלוג, כאשר העלינו כתבות בנושאים משפטיים ורשמנו תקנון.

כעבור תקופה מסוימת, הגענו לתובנה שתפקידנו אינו מקובע במסגרת של עבודה משפטית וייעוץ משפטי, המשכנו לטפל בנושאים אלה אך התחלנו להתעניין בהיבטים אחרים של מטרת הבלוג. הבנו שתפקידנו כפרטים בחברה שבאות מרקעים שונים ומאוכלוסיות שונות במסגרת הבלוג הפמיניסטי הרב תרבותי, הינו לעלות מודעות לנושאים שאינם חלק מהשיח היומיומי שקשורים לנשים שקולן אינו נשמע. לצד העבודה המשפטית, שהמשכנו לעשות אותה, התחלנו לכתוב כתבות בנושאים לא רק משפטיים העוסקים בנשים, וגם יצאנו לשטח בסדנאות שיכולות לדבר לליבן של נשים מאוכלוסיות שונות ולא לבוא רק בשפה משפטית, גבוהה, אקדמית.

מטרת הסדנא הייתה לקדם שינוי במודעות הפמיניסטית של  הנשים בשטח, ולהביא אותן למצוא את קולן. כך שילבנו עבודה אקדמית משפטית ועבודה בשטח מלמטה, על מנת שהשינוי יתרחש.

במהלך העברת הסדנאות הרגשנו את השינוי שחל בנשים והזדהינו עימן, כיוון שזה אותו שינוי שחל גם בנו. ראינו כיצד הנשים מתחברות לאישה שאותן הן מעריצות ומשם למדו מהם המכשולים העומדים בדרכן של נשים ובדרכן שלהן בפרט. משם הראנו כיצד קולן נשים אינו נשמע כמעט בשיח היומיומי ואין כמעט נשים שמשפיעות חברתית לעומת גברים, בגלל האפליה הממוסדת כלפי נשים בחברה. אנו מקווים שהסדנאות הובילו את הנשים, כמו שאותנו, להשמיע את קולן ולהיות פעילות חברתיות. לבסוף, אנו תקווה כי נמשיך להעביר את הסדנאות הללו ולהשפיע ולהיות מושפעות מנשים אחרות.

לסיכום, למרות החששות והספקות שעלו לנו בתחילה, אנו שמחים/ות על ההזדמנות שניתנה לנו להשתתף בפרויקט ולהשפיע על נשים מכל האוכלוסיות והמדינות השונות. הבלוג גרם לנו לשינוי תודעתי ונפשי עמוק שדרכו יכולנו להשמיע ולבטא את קולנו ואת קול השינוי הפנימי שחל בנו לאורך אותה חוויה של כתיבה ויציאה לשטח.  אנחנו שמחים/ות ומודים/ות לקליניקה ולחברות הצוות האחרות שנתנו לנו להיות כלי בדרך לשינוי חברתי ונתנו לנו מקום משלנו בבלוג.

אודות dones7

צוות כותבות
פוסט זה פורסם בקטגוריה פמיניזם نسويّة. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s